Czym jest histogram ?

Zanim przejdę do bardziej skomplikowanych aspektów monitorowania kondycji np. przekładni zębatych trzeba mi wprowadzić kilka podstawowych pojęć. Jednym z nich jest bardzo przydatne narzędzie – histogram.

Wikipedia podaje, że histogram to jeden z graficznych sposobów przedstawiania rozkładu empirycznego cechy- i już człowiek zagotowany.

Po ludzku – histogram to nic innego jak przedstawienie na wykresie ilości wystąpień danych zdarzeń. Przykład z życia wzięty: poszedłeś do salonu samochodowego i w czasie całej wizyty nie mogąc się zdecydować w którym aucie najlepiej się siedzi wchodziłeś do różnych modeli po kilka razy. Po całym dniu zagubiony w ilości wejść nie potrafisz stwierdzić w którym siedziałeś najczęściej. Zrób chopie histogram i tajemnica się rozwiąże.

Zakładamy, że w aucie nr 1 siedziałeś 1 raz, w aucie nr 2 – 2 razy, aucie nr 3 – 3 razy, aucie nr 4 – 4 razy, aucie nr 5 – 5 razy, aucie nr 6 – 4 razy, aucie nr 7 – 3 razy, aucie nr 8 – 2 razy i aucie nr 9 – 1 raz.  Oczywiści nieważna jest kolejność wsiadania do poszczególnych modeli. Spójrzmy na histogram gdzie na osi X znajduję się numer auta, a na osi Y ilość wizyt w każdym z nich.

histogram

   Widzimy jasno jak rozkłada nam się ilość zdarzeń dla poszczególnego modelu. Opcja histogramu w cyfrowych aparatach fotograficznych lub programach obróbki graficznej pozwala na zorientowanie się jak wygląda rozład pikseli posiadających odmienny stopień jasności.   Wracając na pole monitorowania kondycji – tego typu informacje są ważne w śledzeniu zmian następujących w amplitudzie wibracji generowanych przez dany komponent. Każda bardziej permanentna zmiana musi mieć swoje źródło i  wczesne rozpoznanie owych zmian daje więcej czasu do reakcji.


3 Komentarze on “Czym jest histogram ?”

  1. Mariusz Paszko pisze:

    Witam. Świetny wpis, tak jak i poprzednie.Jasno i klarownie.
    Pozwolę sobie zadać pytanie, być może dla Pana trywialne. Otóż zgodnie z normą ISO, w diagnostyce maszyn posługujemy się nie przyśpieszeniem a prędkością. Załóżmy, że próbkuję sygnał z częstotliwością 3200Hz (dla pasma 1600Hz), na wyjściu z czujnika otrzymuję przyśpieszenie, ale interesuje mnie prędkość. Czyli muszę całkować, i tu pytanie – z jakim krokiem?
    Będę wdzięczny za odpowiedź i naturalnie czekam na kolejne wpisy na blogu.
    Pozdrawiam
    MP

    • Cześć,
      Z racji, iż próbkowałeś sygnał z częstotliwością 3200Hz, to aby nie wprowadzać zamieszania i pozostać przy ten samej liczbie próbek po zakończeniu procesu całkowania sugeruję krok 0.0003125s (1/3200).
      Dzięki za miłe słowo.
      Pozdrawiam

  2. […] pojęciem histogramu nieodzownie łączy się pojęcie rozkładu prawdopodobieństwa. Aby jednak płynnie przejść do […]


Dodaj komentarz